Kartušová filtrace je vhodná k malým bazénkům, u větších volte filtraci pískovou. Filtraci pravidelně proplachujte a jednou za rok se doporučuje vyměnit křemičitý písek, který je uvnitř filtrace. Vyberte si takovou filtraci, která zvládne celý objem vašeho bazénu vyčistit přibližně dvakrát denně.
S odstraněním kamínků, listí, hmyzu nebo větviček vám pomůže bazénová síťka. Bazén zakrývejte plachtou a hodně práce vám ušetří vanička na nohy, kterou budete používat před vstupem do bazénu. S odstraněním nečistot, které se usazují na stěnách a dně bazénu, vám pomůžou bazénové vysavače nebo kartáče.
Aby byla voda v bazénu vhodná ke koupání, musí mít pH v rozmezí 6,8 až 7,4. PH můžete měřit tabletkovým či kapkovým testerem, nebo si můžete pořídit elektronický tester. Pokud je pH vody nižší než 6,8, znamená to, že se v ní vyskytuje vázaný chlór. Voda je nepříjemně cítit, dráždí pokožku i oči a mohou se v ní objevit řasy.
Pokud je naopak pH vody nad 7,4, začíná se zakalovat a také dráždí pokožku a oči. Úpravu hodnoty pH provedete pomocí bazénové chemie na snížení, nebo zvýšení pH.
Chlorování vody je levnou metodou, jak ji udržet čistou. Řada lidí je ale na chlor citlivá. Může způsobovat alergické reakce, štípe do očí a nepříjemně páchne. Koncentrace chloru ve vodě by se měla pohybovat okolo 0,5 mg/l. O pohodlné dávkování se postará plovoucí dávkovač, který chlor postupně uvolňuje do vody.
Na trhu je dnes velké množství bezchlorové bazénové chemie, která je vhodná i pro osoby s citlivou pokožkou a alergiky.
Mléčně bílá voda = vysoká koncentrace minerálů a vysoké pH
Zelená voda = napadení řasami a mikroorganismy
Hnědá voda = vysoký obsah železa
Vždy je potřeba zkontrolovat hodnotu pH a upravit ji vhodnými přípravky. Použijte šokovou dezinfekci vody a v případě potřeby i projasňovač, který dodá vodě jas a jiskru.
Vhodně zvolená bazénová chemie prodlouží životnost vašeho bazénu a postará se o skvělé zážitky z koupání bez zdravotních rizik.