Abychom vybrali vhodný úklidový stroj nebo techniku, je nutné se zamyslet nad některými parametry stroje a jeho použití v daném prostoru pro úklid. Zde Vám uvádíme pár bodů, které je vhodné před zakoupením čistícího stroje mít na paměti.
Jeden z nejdůležitějších parametrů je definice, jakou plochu chceme uklizet, stoj musí být nejen schopen tuto plochu uklidit spolehlivě v reálném čase, tzn. co nejrychleji s minimální zátěží na obsluhu, ale z hlediska jeho životnosti musí být na tuto zátěž také konstruován. Většina strojů má od výrobce určeno na jaké použití a zatížení je stroj konstruován, ať už jde o údaj definovaný moto hodinami nebo m2/h nebo délkou provozu v hodinách.
Jak jsme si řekli v bodě výše je nutné vybrat správně podle požadované plochy, četnosti a také použití. Chceme jen mýt podlahu nebo také zametat? Chceme vysávat na mokro nebo jen na sucho? Jedná se oběžné znečištění nebo stavební suť, prach v prašném prostředí? Jaký požaduji tlak pro čištění wapkou a mám k dispozici elektrický přívod, budu používat teplou nebo studenou vodu?
Tato otázka souvisí s velikostí čištěné plochy, členistostí prostorů. Bateriový stroj je mobilnější co do dosahu, netaháte za sebou kabel a můžete pracovat tam, kde není možnost siťového napájení, má však tyto podmínky: omezená doba provozu dle kapacity baterií, vyšší hmotnost, vyšší cena, nutnost nabíjení a starost o baterie (v případě bezúdržbových odpadá). Na menší prostory nepříliš členité s dostupnou ele. sítí je vhodný kabelový stroj, který je opak bateriového.
U mycích strojů jimi mohou být například: jestli je stroj vybaven automatickým pojezdem, automatickým dávkováním vody, zpátečkou, jednoduchost ovládání atd.. U vysavačů: jestli umožňuje vysávání tekutin, objem nádrže na odpad, manipulace, výpustní ventil. Jednokotoučové stroje: přítlak na kartáč, rychlost otáček, výkon motoru? Jaký druh baterií vybrat gelové nebo olověné? Gelové mají vyšší cenu , nižsí kapacitu, ale není potřeba provádět údržbu. S odpovědí na tyto otázky Vám tedy rádi poradíme.
Během provozu vyžadují čistící stroje určité investice, které je vhodné vzít na zřetel. Může se jednat o tyto položky: cena kartáčů, stíracích gum, sáčků, chemie a dalšího provozního spotřebního materiálu.
Dnešní moderní stroje vydrží pracovat při správném zacházení, které obnáší dodržování správné obsluhy a servisní údržbu, velmi dlouho bez poruchy. Je však dobré zajímat se, kdo mi stroj v případě poruchy opraví či jen v případě pravidelné kontroly prohlédne, jaké jsou lhůty při těchto činnostech, jak je to s dopravou a je-li například možné po dobu opravy dostat náhradní zařízení, ať už zdarma nebo za úhradu? Zvládnu základní údržbu sám, nebo musím pokaždé volat servis?
Pořízení profesionální čistící techniky není z hlediska nákladů malou položkou, otázkou tedy je: není vhodné rozložit náklady do delšího časového období pomocí nákupu na splátky, nebo využít moderní nástroj operativní leasing? V některých případech, kdy se stroj využívá s nískou četností je vhodné uvažovat o zapůjčení stroje na krátší období, kdy zároveň při opakovaném využívání služby lze dosáhnout výrazné slevy.