Přes rozmach úklidové techniky zůstává stále řada míst, kde se při úklidu podlah uplatňuje manuální úklid. Někde proto, že na uklízený prostor bohatě stačí jedna či dvě pilné uklízečky a investice do stroje by se tak vracela hodně dlouho. A nebo proto, že jde o prostor, kam se třeba podlahový mycí stroj zkrátka nevejde.
Sestava „hadr, kýbl a smeták“, kdysi nezbytný atribut každé správné uklízečky, už dnes ale v profesionálním úklidu patří „do pravěku“. Profesionální manuální úklid ovládly mopy, které pronikají stále více i do domácností, kde vytlačují klasické hadry. Důvod je jednoduchý. V porovnání s hadrem je mop mnohem lepším pomocníkem pro úklid bezkobercových podlah.
Výběr mopu
Mopy lze rozdělit podle konstrukce na ploché a třásňové. Ploché mopy fungují na podobném principu (ale nesrovnatelně lépe a efektivněji) jako smeták obalený hadrem. Plochá část mopu je pokryta odnímatelným potahem z příze nebo mikrovlákna.
Příze může být celosmyčková, kdy je v kraji a střední části mopu zakončena smyčkami (tyto mopy jsou vhodné především pro hladké povrchy na stírání povrchové špíny s většími kusy nečistot, jako je bahno nebo písek) či celostřižená (příze je na kraji a střední části mopu rozstřižená, hodí se pro hrubší povrchy s velkým množstvím nečistot) nebo se smyčkami rozstřiženými v krajích (u tohoto typu je kraj rozstřižený a smyčky jsou ve střední části, hodí se pro úklid hladkých povrchů na odstranění povrchové špíny, mastnoty a podobně).
Mikrovlákno se hodí pro úklid hladkých povrchů, jako je lino, lesklá dlažba či plovoucí podlahy, na mokré vytírání i stírání na sucho.
U třásňových mopů zajišťuje vytírání sada třásní, která visí z násady mopu.
Třásně mohou být celosmyčkové nebo stříhané, prošité či neprošité. Prošívání zvyšuje odolnost a výdrž třásní, na druhé straně snižuje jejich schopnost pohlcovat nečistoty.
Třásňové mopy se rozdělují podle gramáže od 350 g až do 560 g, pro každodenní používání se doporučují mopy o váze 350 g či 400 g. Domácnosti dávají před třásňovými mopy přednost plochým kapsovým mopům, případně mopům na suchý zip. Profesionálnímu úklidu vládnou mopy ploché.
Jak vidět, výběr mopovacích systémů je nepřeberný. Úklidoví profesionálové si tak mohou vybrat mopy doslova na míru potřebám konkrétního uklízeného povrchu. Při výběru mopovacího systému se tak stává důležitou otázkou i to, kde bude používán. V jakém typu provozu, zda si bude muset poradit s hrubým povrchem nebo dokonale vyleštit hladkou plochu.
Mop musí být čistý
Pokud má mop plnit svůj účel, musí po použití projít důkladnou očistou – je nutné ho vyprat. Praní mopů však má své zásady. Nestačí ho strčit do normální pračky určené pro použití v domácnostech. Znečistěné mopy obsahují velké množství bakterií, je nutno mopy prát v průmyslové pračce na teplotu vyšší než 60°C. Program se skládá z několika předeprání a hlavního praní s dostatečným odmácháním. Zbytek saponátů v mopech je dostatečný pro odeprání nečistot a spíše se používá dezinfekce.
“Zásadou je nepoužívat aviváž!”
Nejde ale jen o správnou teplotu a samotný prací proces. Pozornost je nutné věnovat už plnění znečištěných mopů do pračky. Buben se nesmí přeplňovat, aby měly mopy dostatek místa a aby se mechanicky z těchto mopů dostaly veškeré nečistoty.