♠ Jste škola, firma nebo instituce? Zavolejte nám pro nižší ceny na telefon 602 653 310 ♠
logo
kosik
blog header

Poradna

Prostředky na podlahu

11. října 2018 / Rady a tipy

Úklidoví pracovníci mají dnes k dispozici nepřeberné množství pomůcek a účinných čisticích prostředků. Zároveň se ale setkávají s různorodými typy povrchů. A každý z nich vyžaduje trochu jinou péči. Při používání čisticích prostředků bez potřebných znalostí se pak snadno může stát, že zvolený prostředek povrch sice vyčistí, zároveň ho však také nevratně poškodí. Jak vybrat vždy správný prostředek pro daný typ povrchu?
 

V současné době nejrozšířenější povrchy z PVC, jako je lino či marmoleum, jsou poměrně nenáročné. Zároveň jsou ale náchylné k mechanickému poškození v podobě rýh. V nich se pak snadno hromadí nečistoty. Vhodné je proto po hloubkovém ošetření rýh ošetřit povrch krytiny ochrannými prostředky, např. metalickými vosky. Z čisticích prostředků lze doporučit detergenty s pH neutrálním nebo mírně alkalickým.
 

Opatrnost je nezbytná u dřevěných podlah. Ty nemají rády vlhkost, nehodí se na ně také práškové prostředky s většími zrnky, protože mohou podlahu poškrábat. Na tyto typy podlah nikdy nepoužíváme agresivní chemické prostředky, tedy kyselé nebo silně zásadité, vlhký úklid je třeba provádět pomocí dobře vyždímaného mopu a vhodného čisticího prostředku s neutrálním pH.
 

Laminátové podlahy, které jsou levnější alternativou k dřevěným podlahám, mají také svá specifika. Pro jejich úklid nejsou vhodné prostředky, které vytvářejí na povrchu ochranný film, jako jsou mýdlové čističe či laky. Nehodí se na ně také žádné agresivní prostředky. Specifickým materiálem používaným jako podlahová krytina je korek. Údržba je podobná jako u laminátových podlah. Nepoužívat agresivní prostředky a používat co nejméně vody.
 

Agresivnějších čisticích prostředků se naopak nemusíme tolik bát u průmyslových litých podlah z epoxidových a polyuretanových pryskyřic. Při jejich údržbě jsou vhodné přípravky s neutrálním až lehce alkalickým pH, raději se ale vyhneme kyselým přípravkům. Ty je dobré vynechat i u betonových podlah. I tady volíme převážně prostředky s neutrálním pH, v případě betonových podlah v průmyslových objektech, kde na zemi zůstávají stopy olejů a pod., sáhneme po alkalickém prostředku.
 

Kyselé i alkalické čisticí prostředky můžeme bez obav používat na dlažbách. V případě mastných skvrn (od průmyslových olejů nebo třeba mastné špíny v kuchyňských provozech) sáhneme po alkalickém prostředku, s odstraňováním vápenatých a minerálních usazenin pomohou kyselé prostředky.
 

Není samozřejmě nutné mít jiný čisticí přípravek pro každý typ povrchu. Čistící prostředky mají různou škálu vhodných použití. Například prostředek CLEAMEN 122 podlahy s leskem se hodí jak na dřevěné a laminátové podlahy, tak na PVC a linolea nebo povrchy z lesklé dlažby a kamene. Nebo Aquagen IC Limon, neutrální čisticí prostředek na podlahu se širokým použitím od plovoucích a parketových podlah přes podlahy z terazza či mramoru až po podlahy z gumy.
 

Zásady pro údržbu podlah

Kromě správného čisticího prostředku vyžaduje dobrý výsledek úklidu podlahy i splnění pár dalších předpokladů:

  1. správné řešení vstupních zón, které dokáže minimalizovat množství „vnášených“ mechanických nečistot. Ideální je koncept tzv. třízónového čištění: Před vstupem by měla být použita hrubá rohož na nejhrubší nečistoty jako sníh a bláto. Druhá zóna by měla být jemnější, závěrečná vnitřní rohož textilní, aby dokázala absorbovat vlhkost, která na botách hosta ještě zůstala.
  2. volba vhodných úklidových pomůcek Úklidové pomůcky musejí být vždy technicky funkční, čisté a pro danou čisticí zónu vhodně zvolené.

Znalost, zručnost a zainteresovanost úklidového personálu: Úklidový personál musí být proškolen v oblasti bezpečnosti při úklidových činnostech, používání profesionálních chemických prostředků a z vhodného používání úklidových pomůcek.

Produkty k článku

Kód:VC122050098

Kód:606656