Podlahové krytiny typu PVC, marmoleum či linoleum, ale i lakované dřevěné podlahy či oblíbené laminátové plovoucí podlahy lze zrenovovat a zároveň lépe ochránit proti působení nečistot nanesením vrstvy polymerových metalických vosků. Podlaha dostane nový lesk, navíc vrstva, která se na ní vytvoří, chrání původní podlahovou plochu před poškozením a ošlapáním. Takto ošetřené podlahy se také snáze udržují v čistotě – nečistoty, které se usadí na hladkém povrchu, se dají snadno odstranit mnohdy jen suchým setřením. Vosková vrstva také zamaskuje u starších podlah různá poškození – rýhy a drobné škrábance, v nichž se jinak jen usazují nečistoty.
Polymerové vosky nanášíme na vyčištěný podklad ve dvou až třech vrstvách. Doba schnutí závisí na množství vrstev a teplotě vzduchu, u dvouvrstvé aplikace při teplotách do 20 °C trvá schnutí zhruba 6 hodin. Pak je nutné počkat dalších 24 hodin, než vosk dokonale vytvrdne.
Je nutné během schnutí zajistit stabilní teplotu v rozmezí 18–25 °C. Rozhodně není dobré se snažit schnutí urychlit tím, že např. zesílíme podlahové topení. Hrozí, že vosk při urychleném zasychání nevytvoří dostatečně pevnou krystalickou mřížku a do pár týdnů se zcela rozpadne.
U starších podlah je třeba nejprve provést dokonalé očištění pomocí hloubkových čističů a odstranit všechny nečistoty ze spár a rýh. Jinak je dokonale „zabetonujeme“ pod voskovou vrstvou – budou stále viditelné, odstranit ale už nepůjdou, pokud nebudeme chtít pracně nanesenou voskovou vrstvu hned zase strhnout.
Při nanášení a rozleštění polymerových vosků na podlahy se uplatňují jednokotoučové stroje. A nejen tam. Kategorie jednokotoučových strojů nalézá široké použití při drhnutí a leštění, a dokonce i zabrušování podlah. Jejich největší využití je však především v čištění podlahových krytin. Pro úklidové firmy je to tak další ze zbraní pro údržbu hladkých podlah.
Jednokotoučové stroje jsou poměrně dobře skladné, dají se snadno převážet v autě a výrazně zkracují dobu nutnou pro vyčištění podlah i v prostorách, kam se nedostane podlahový mycí stroj. Třeba i v úzkých uličkách mezi regály v menší prodejně. Jejich životnost se počítá na desítky let a investice do nich nepředstavuje žádnou obří sumu, v porovnání s jinými úklidovými stroji.
Při výběru kotoučového stroje rozhoduje především jeho konkrétní použití. Zda bude využíván na drhnutí silně znečištěných podlah, nebo k dolešťování hladkých a čistých povrchů nebo se s ním budou odstraňovat staré ochranné vrstvy z podlahových krytin (např. vosk z parket).
S ohledem na konkrétní použití pak je třeba vzít v potaz různá kritéria. Jedním je váha stroje, která se při leštění projeví v přítlaku kartáče. Obecně platí, že čím je nižší rychlost otáček, tím větší je vliv váhy stroje a tím důkladněji se odstraňují nečistoty. Při zvýšení rychlosti otáček se sníží vliv přítlaku.
U nízkorychlostních strojů bývá použit pro přenos energie motoru na kartáč převod ozubenými koly, který zajišťuje konstantní výkon a dlouhou životnost a tichost stroje. Je vhodnou volbou především při předpokládaném drhnutí hrubých povrchů. Příkladem takového stroje může být jednokotoučový stroj AllServices AC-171 s rychlostí 154 otáček za minutu.
U vysokorychlostních strojů je už vhodnější převod řemenový, který lépe tlumí vibrace motoru. Má také jednodušší konstrukci a snazší údržbu. Důležitá je i dobrá konstrukce. Jde sice o konstrukčně poměrně jednoduché zařízení, zároveň je to však stroj, který musí mít obsluha při práci pevně „v rukou“ po dlouhé hodiny.
Důležité tak je i ergonomické rozložení jednotlivých komponentů a hmotnosti, aby byl stroj dobře vyvážený a dalo se s ním pohodlně pracovat.
Výhody ošetření podlah polymerními vosky
Kód:VC121050098