Voskování podlah (polymerizace) voskem je proces zabezpečující povrch před nadměrným opotřebením a ušpiněním. Díky polymerové vrstvě získá podlaha také vlastnosti proti uklouznutí a mnohem lépe se udržuje v čistotě.
Voskování podlah (polymerizace) voskem je proces zabezpečující povrch před nadměrným opotřebením a ušpiněním. Díky polymerové vrstvě získá podlaha také vlastnosti proti uklouznutí a mnohem lépe se udržuje v čistotě. Základem procesu je velmi důkladné mechanické očištění podkladu, případné odstranění starých polymerů – strhávačem vosků, neutralizace a vyschnutí, nanesení ochranné polymerové vrstvy. Dnešní moderní vosky již není nutno leštit a zapékat, obsahují samoleštící emulze.
Před voskováním
Po voskování
Neošetřená podlaha podléhá obrušování od písků, prachu, pylu, otěrem při chůzi, a jiných nečistot. Tím vznikají mikropóry, do kterých se dostává nečistota , která se velmi špatně odstraňuje. Tímto vlivem se podlaha stává matná, mění se barva a velmi špatně se čistí.
Při voskování nanášíme 1-5 vrstev podle vydatnosti vosku, intenzity namáhání podlahy = požadovaném stupni ochrany, savosti podkladového materiálu, (běžně 2-3 vrstvy). Voskovat můžeme mnoho tvrdých povrchů jako jsou PVC, linoleum, korek, dlažbu.
Podlahu ošetřenou voskem musíme udržovat vhodnými přípravky, které nenarušují vrchní vrstvu vosku, ale provádí její ošetření. Proto se nesmí používat agresivní prostředky např. Savo a podobně.
Pravidla z praxe pro úspěšné voskování podlah:
správný výběr vosku vzhledem k materiálu podlahy a její namáhanosti
důkladné odstranění starých polymerů a nečistot s podlahy před voskováním - velmi důležité
důkladná neutralizace strhávače vosku a důkladné vyschnutí povrchu před aplikací vosku
správné nanesení polymerové vrstvy nebo vrstev do kříže či po směru vláken dle povrchu, děláme vždy stejně silné vrstvy na celém povrchu, souvisle navazující. Práce se při voskování musí dokončit takzvaně od rohu do rohu. Není možné v půli místnosti přestat a pokračovat jindy. Po přischnutí vosku již nelze chyby opravit.
případné leštění pro zvýšení lesku
vosk se nikdy neředí
nářadí použité při voskování je nutné ihned po každém přerušení práce omýt vodou
při aplikaci vosku na podlahy se nesmí prášit, povrch by byl nerovný a nepěkný
pri aplikaci vosku na podlahu musí být vypnuté případné podlahové topení a voskovaný povrch nesmí být příliš zahřátý, pozor například v létě v parném dni může mít povrch podlahy velmi vysokou teplotu. Vosk by nerovnoměrně či rychle schnul a dělal šmouhy.